Црква „Св. Петка“ - Осолница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба

Карта

Координати 41°27′19.61″N 20°33′39.98″E / 41.4554472° СГШ; 20.5611056° ИГД / 41.4554472; 20.5611056Координати: 41°27′19.61″N 20°33′39.98″E / 41.4554472° СГШ; 20.5611056° ИГД / 41.4554472; 20.5611056
Место Осолница
Општина Центар Жупа
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Архитектонски опис

Света Петка — главната селска црква во дебарското раселено село Осолница.[1] Во црковниот двор се наоѓаат селските гробишта.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.