Црква „Св. Кузман и Дамјан“ - Горно Мелничани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Кузман и Дамјан
Црква „Св. Кузман и Дамјан“ - Горно Мелничани 9.jpg

Воздушен поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба

Координати 41°31′12″N 20°35′15″E / 41.52000° СГШ; 20.58750° ИГД / 41.52000; 20.58750Координати: 41°31′12″N 20°35′15″E / 41.52000° СГШ; 20.58750° ИГД / 41.52000; 20.58750
Место Горно Мелничани
Општина Центар Жупа
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Кузман и Дамјан
Изградба XIX век
Архитектонски опис

Свети Кузман и Дамјан — главна селска црква во дебарското село Горно Мелничани, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во самото село, во повисокиот дел. Во црковниот двор се наоѓаат селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во текот на XIX век.[2]

Камбаната во црквата е донесена од соседното село Броштица.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 35.
  2. „archive.ph“. archive.ph. Посетено на 2022-12-12.
  3. Во Броштица муслиманите за здравје палат свеќи во православна црква[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]