Бара (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бара
Бара is located in Македонија
Бара
Местоположба на Бара во Македонија
Координати 42°03′30″N 21°34′05″E / 42.05833° N; 21.56806° E / 42.05833; 21.56806Координати: 42°03′30″N 21°34′05″E / 42.05833° N; 21.56806° E / 42.05833; 21.56806
Регион Logo of Skopje Region.svg Скопски
Општина Арачиново
Население нема жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО
Надм. вис. 784 м


Бара — историско село во Скопско, денес на територијата на Општина Арачиново.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото било сместено на северните падини на Скопска Црна Гора, денес во атарот на с. Мојанци. Местото лежи на надморска височина од 784 м недалеку од атарската граница со с. Никуштак во кумановската Општина Липково.

Историја[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Бара имала 120 жители, сите Арнаути муслимани.[1]

На етничката карта од 1927 г. Леонард Шулце Јена го покажува Баре (Bare) како албанско село.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 208. ISBN 954430424X.
  2. Jena, Leonhard Schultze. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927

Надворешни врски[уреди | уреди извор]