Кавказ (планински венец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кавказ
планински масив
Регионот на Сванетија, северозападна Грузија
Земји јужна Русија, Грузија, Азербејџан, Ерменија, северен Иран
Највисока точка Елбрус
 - височина 5.642 м
 - координати 43°21′18″ СГШ 42°26′31″ ИГД / 
Должина 1.100 км
Ширина 160 км
Топографска карта на Кавказот.
Топографска карта на Кавказот.

Кавказпланински систем во Евроазија помеѓу Црното Море и Каспиското Езеро во регионот Кавказ.

Кавказ е поделен на 2 поголеми планински венци и тоа:


Врвови
Име Надм. вис. (м) Истакнатост (м) Земја
Елбрус 5.641 4.741 Русија
Дихтау 5.205 2.002 Русија
Шхара 5.201 1.365 Грузија
Коштантау 5.152 822 Русија
Џангитау 5.059 300 Русија/Грузија
Казбек 5.047 2.353 Грузија
Пушкин 5.033 110 Русија/Грузија
Катинтау 4.979 240 Русија/Грузија
Шота Руставели 4.860 50 Грузија
Тетнулд 4.858 672 Грузија

Поврзано: Список на најпознатите кавкаски врвови