Мал Кавказ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мал Кавказ
Аргац во Ерменија
Највисока точка
ВрвАрагац [1]
Надм. височина4.090 м
Величина
Должина600 км СЗ-ЈИ
Географија
Kaukasus.jpg
Сателитска снимка на Голем (горе) и Мал Кавказ (долу)
Земји
Координати41° N; 44° E / 41° СГШ; 44° ИГД / 41; 44Координати: 41° N; 44° E / 41° СГШ; 44° ИГД / 41; 44
Матичен венецКавкаски Планини
Се граничи соГолем Кавказ

Мал Кавказ (азерски: Kiçik Qafqaz Dağları, грузиски: მცირე კავკასიონი, ерменски: Փոքր Կովկաս Покр Ковкас, руски: Малый Кавказ) — вториот од двата главни венци на Кавкаските Планини, of length about 600 км.

Се протега напоредно на Голем Кавказ, на растојание од 100 км јужно од венецот Лихи (Грузија) и ја ограничува Ерменската Висорамнина од север и североисток.

Со Голем Кавказ е поврзан преку венецот Лихи (Грузија), а одделен од него со низината на Колхида (Грузија) на запад и Курската Котлина на реката Кура (Азербејџан) на исток.

Највисок врв е Арагац (4.090 м).[1]

Низ венецот минуваат границите на Грузија, Азербејџан и Ерменија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 "Mount Aragats". Encyclopædia Britannica Online 2009. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/31871/Mount-Aragats.  Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Encyclopædia Britannica“ е зададен повеќепати со различна содржина.