Кавказ (планински венец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кавкаски Планини)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кавказ
планински масив
Регионот на Сванетија, северозападна Грузија
Земји јужна Русија, Грузија, Азербејџан, Ерменија, северен Иран
Највисока точка Елбрус
 - височина 5.642 м
 - координати 43°21′18″N 42°26′31″E / 43.35500° СГШ; 42.44194° ИГД / 43.35500; 42.44194
Должина 1.100 км
Ширина 160 км
Топографска карта на Кавказот.
Топографска карта на Кавказот.

Кавказпланински систем во Евроазија помеѓу Црното Море и Каспиското Езеро во регионот Кавказ.

Кавказ е поделен на 2 поголеми планински венци и тоа:


Врвови
Име Надм. вис. (м) Истакнатост (м) Земја
Елбрус 5.641 4.741 Русија
Дихтау 5.205 2.002 Русија
Шхара 5.201 1.365 Грузија
Коштантау 5.152 822 Русија
Џангитау 5.059 300 Русија/Грузија
Казбек 5.047 2.353 Грузија
Пушкин 5.033 110 Русија/Грузија
Катинтау 4.979 240 Русија/Грузија
Шота Руставели 4.860 50 Грузија
Тетнулд 4.858 672 Грузија

Поврзано: Список на најпознатите кавкаски врвови


Координати: 42°30′N 45°00′E / 42.500° СГШ; 45.000° ИГД / 42.500; 45.000