Елбрус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Елбрус
Elbrus North 195.jpg
Елбрус
Надм. вис. 5642 м [1]
Истакнатост 4741 мX
Заведена како седум врвови, седум вулкански врвови, највисок во земјата, ултра
Местоположба
Елбрус се наоѓа во Кавказ
Елбрус
Местоположбата на Елбрус во рамките на Кавказ
Место Русија, на границата Европа-Азија
Венец Кавказ
Координати 43°21′18″ СГШ 42°26′21″ ИГД / 
Топокарта Елбрус и Горната Баксанска Долина[2][3]
Геологија
Тип стратовулкан (заспан)
Старост на карпите непозната
Последна ерупција 50 г. ± 50 years[4]
Искачување
Прво освојување (западен врв) 1874, од Ф.К. Гроув, Ф. Гарднер, Х. Вокер, П. Кнубел и водичот А. Сотаев
(понизок врв) 22 јули 1829 од Х. Хачиров
Најлесна патека обично искачување по снег/мраз

Елбрус (осетски: Эльбрус; руски: Эльбрус; карачаевско-балкарски: Минги тау) е заспан вулкан во западниот дел на планинскиот венец Кавказ во Кабардино-Балкарија и Карачаево-Черкесија, Русија, близу границата со Грузија. Врвот на Елбрус е највисок во Кавказ и во Русија, а според некои мислења и во Европа.[5] или највисока во западна Азија, за малку надминувајќи ги венците Демавенд и Алборз во Иран. Елбрус (западниот врв) е висок 5.642 м; а источниот е малку понизок, со височина од 5.621 м.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Името „Елбрус“ е метатеза на Алборз,[6] кое пак доаѓа од легендарната планина Хара Березајти во иранската митологија.[6]

Географија[уреди | уреди извор]

Елбрус е сместен 20 км северно од главниот венец Голем Кавказ и 65 км југоисточно од рускиот град Кисловодск. Нејзината ледена покривка се преточува во 22 глечери, кои пак потоа се одлеваат во реките Баксан, Кубањ и Малка.[7]

Елбрус е сместен на тектонско подрачје во движење и се смета дека е поврзан со расед. Длабоко под заспаниот вулкан лежи магма.[8]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The World Book Encyclopedia—Page 317 by World Book, Inc
  2. Примерок на карта на Елбрус
  3. EWP. Mount Elbrus and Upper Baksan Valley Map and Guide [карта], II издание, 1:50,000 with mountaineering information, EWP Map Guides. Картографија: EWP. (2007) ISBN 978-0-906227-95-4.
  4. „Елбрус: Краток преглед“. Програм за глобален вулканизам. Смитсонова установа. http://www.volcano.si.edu/world/volcano.cfm?vnum=0104-01-. конс. 25 февруари 2010.  (англиски)
  5. Географско биро. „Подрачјето на Елбрус“. http://www.geographicbureau.com/trips/caucasus/elbrus_region.jdx. конс. 5 јануари 2010.  (англиски)
  6. 6,0 6,1 Encyclopædia Iranica, "Alborz", W. Eilers
  7. Robin Collomb and Andrew Wielochowski. Caucasus from Elbrus to Kazbek [карта], 1st издание, 1:200,000 with general information, Map Guides. Картографија: EWP. (1993) ISBN 906227-54-2.
  8. Observations of crustal tide strains in the Elbrus area. „Izvestiya Physics of the Solid Earth“ (MAIK Nauka) 43 (11): 922–930. November 2007. doi:10.1134/S106935130711002X. Bibcode2007IzPSE..43..922M. http://www.springerlink.com/content/48797w21g448x580/. конс. 25 февруари 2010. 
  • Anthony Huxley, Standard Encyclopedia of the World's Mountains (New York: Putnam, 1962)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]