Аконкагва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Monte Aconcagua.jpg
Аконкагва од влезот на паркот.
Надм. вис. 6960,8 м [1]
Истакнатост 6960,8 мII место[1]
Заведена како седум врвови, највисока во земјата, ултра
Местоположба
Венец Анди
Координати 32°39′12.35″ ЈГШ 70°00′39.9″ ЗГД / 
Искачување
Прво освојување 1897
Швајцарија Матијас Цурбриген
Најлесна патека искачување (север)

Аконкагва (шпански: Aconcagua) е највисокиот врв во Аргентина, Америка и највисок врв надвор од Азија со висина од 6.962 метри надморска височина. Врвот се наоѓа на планинскиот венец Анди, на територијата на денешна Аргентина во близина со чилеанската граница, односно на 15 километри од самата граница. Аконкагва е највисок врв во западната и јужна хемисфера.

Аконкагва и регионот околу врвот се ден од Покраинскиот парк Аконкагва. Самата планина има доста голем број глечерни езера, од кои најголемо е Вентискверо Хорконес Инфериор[2].


Галерија[уреди | уреди извор]

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Informe científico que estudia el Aconcagua, el Coloso de América mide 6960,8 metros“. Universidad Nacional de Cuyo. 2012. http://www.uncu.edu.ar/novedades/index/informe-cientifico-que-estudia-el-aconcagua-el-coloso-de-america-mide-69608-metros. конс. 3 септември 2012.  (шпански)
  2. Servei General d'Informacio de Muntanya, 2002, "Aconcagua 1:50,000 map", published by Cordee

Надворешни врски[уреди | уреди извор]