Аконкагва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аконкагва
Monte Aconcagua.jpg
Аконкагва од влезот на паркот.
Највисока точка
Надм. вис.6960,8 м [1]
Истакнатост6960,8 м II место[1]
Заведена какоседум врвови, највисока во земјата, ултра
Географија
ПокраинаAR-M
Матичен венецАнди
Искачување
Прво освојување1897
Швајцарија Матијас Цурбриген
Најлесен патискачување (север)

Аконкагва (шпански: Aconcagua) е највисокиот врв во Аргентина, Америка и највисок врв надвор од Азија со висина од 6.962 метри надморска височина. Врвот се наоѓа на планинскиот венец Анди, на територијата на денешна Аргентина во близина со чилеанската граница, односно на 15 километри од самата граница. Аконкагва е највисок врв во западната и јужна хемисфера.

Аконкагва и регионот околу врвот се ден од Покраинскиот парк Аконкагва. Самата планина има доста голем број глечерни езера, од кои најголемо е Вентискверо Хорконес Инфериор[2].


Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 "Informe científico que estudia el Aconcagua, el Coloso de América mide 6960,8 metros". Universidad Nacional de Cuyo. 2012. Посетено на 3 септември 2012. Unknown parameter |trans_title= ignored (help) (шпански)
  2. Servei General d'Informacio de Muntanya, 2002, "Aconcagua 1:50,000 map", published by Cordee

Надворешни врски[уреди | уреди извор]