Прејди на содржината

Зла Колата

Координати: 42°29′06″N 19°53′50″E / 42.48500° СГШ; 19.89722° ИГД / 42.48500; 19.89722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зла Колата
Зла Колата од североисток
Највисока точка
Надм. вис.2534 м [1]
Заведена каконајвисока точка во државата
Координати42°29′06″N 19°53′50″E / 42.48500° СГШ; 19.89722° ИГД / 42.48500; 19.89722[1]
Географија
Зла Колата на карта

Карта

Местограница помеѓу Црна Гора и Албанија
Матичен венецПроклетије, Динариди

Зла Колата (српскохрватски: Зла Колата; албански: Kollata e Keqe) — планина на Проклетие на границата меѓу Црна Гора и Албанија.

Зла Колата има надморска височина од 2.534 метри, што ја прави највисоката планина во Црна Гора и 16 по ред највисока во Албанија.[2][3] Сместена е на границата со општина Гусиње во Црна Гора и областа Тропоја во округот Кукс, Албанија. Зла Колата има огромен самит и е популарна туристичка дестинација во двете земји. Стои половина километар североисточно на 2.528 метри, само малку пониска, е Добре Колата, исто така сместена на границата. Највисокиот врв на овој масив е еден километар источно-југоисточно од Зла Колата и е целосно на албанска почва. Наречен е Роди е Колатас или Маја е Колатас[4] и се издигнува на 2.552 метри, но и покрај убавите погледи кон долината Валбона, не се посетува толку често.

  1. 1,0 1,1 "Маја е Колата" на Peakbagger Архивирано на 22 јули 2017 г.
  2. Crolla, R.; McKeating, C. (2014). Europe's High Points: Reaching the summit of every country in Europe. Cicerone Press. стр. 241. ISBN 978-1-84965-960-4. Посетено на 3 September 2018.
  3. Abraham, R. (2018). The Peaks of the Balkans Trail: Montenegro, Albania and Kosovo. Cicerone Press. стр. 87. ISBN 978-1-78362-556-7. Посетено на 3 September 2018.
  4. „Retrieved 19 January 2017“. Архивирано од изворникот на 11 January 2015. Посетено на 3 September 2018.