Миџор

Координати: 43°23′38″N 22°40′54″E / 43.39389° СГШ; 22.68167° ИГД / 43.39389; 22.68167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Миџор
Миџор / Миджур
Миџор гледан од српска страна
Највисока точка
Надм. вис.2.169 м
Истакнатост1.478 м
Координати43°23′38″N 22°40′54″E / 43.39389° СГШ; 22.68167° ИГД / 43.39389; 22.68167
Географија
Миџор на карта

Карта

Местообласт Видин, Бугарија
Пиротски Округ, Србија
Матичен венецСтара Планина

Миџор (српски: Миџор) или Миџур (бугарски: Миджур) — врв на Стара Планина, на границата помеѓу Бугарија и Србија. Со 2.169 м претставува највисок врв во потесна Србија и втор по висина ако се брои Косово.[б 1]

Во Бугарија[уреди | уреди извор]

Во Бугарија врвот се нарекува Муџур.

Од почетокот на 1990-тите врвот е достапен за туристи од обете страни; претходно бил забранет како гранично место. Поради овие ограничувања, природата е доста зачувана. Од бугарска страна, до врвот се стасува преку селата Чупрене и Горни Лом во областа Видин.

Чупрене[уреди | уреди извор]

Од Чупрене постојат два правца за искачување. Еден е земјен пат долж Чупренска Река до планинарскиот дом „Горски рај“ (1.450 м), долга 17 км, а другиот е планинарска патека долга 9 км која ја следи Манастирска Река.

Од планинарскиот дом води обележана патека која минува низ биосферен резерват[1] и води до главниот врв на седло меѓу врвовите Репљанска Црква (1.969 м) и Остра Чука (1.967 м). На југоисток низ врвовите Остра Чука и Оба (2.033 м) патеката доаѓа до седло од кое истекуваат реките Лом и Трговишки Тимок на граничниот камен 336. Одовде врвот се искачува по северозападната падина.

Горни Лом[уреди | уреди извор]

На 7 км од селото Горни Лом се наоѓа планинарскиот дом „Горни Лом“ (840 м). Има и друг дом спротиводно, наречен „Миџур“. Оттаму има стрмни патеки кои водат до седлото помеѓу Оба и Миџор кај граничниот камен 336 од каде излегуваат патеките за двете села.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Изворот на реката Лом се наоѓа во подножјето на врвот. Тука има каскади на неколку мали хидроцентрали.[2] Биосферниот резерват „Чупрене“, заштитен од УНЕСКО, е расположен западно од врвот. Ова е едно од последните места во Бугарија кајшто се гнезди тетребот.

Бо Србија[уреди | уреди извор]

Во Србија врвот се нарекува Миџор.

Крајниот врв на западната планина е северно од селото Топли Дол, сместен во средиштето на српскиот дел на Стара Планина, помеѓу Три Чуке (1.936 м) на југоисточната страна и Бабин Зуб (1.758 м) на југозападната. Масивот на Миџор е значителен. Неговите западни, источни и јужни падини се тревнати и не се многу стрмни; северната е карпеста и многу стрмна. Оваа страна се смета за најпривлечна и ужива популарност меѓу искачувачите на карпи.

На една од падините е сместен хотелот „Бабин зуб“. Пристапот до српскиот дел на Стара Планина е слободен, без наплати и дозволи.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Највисок врв во Србија официјално е Рудока (2.658 м) на Шара, доколку се Косово се брои во Србија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Защитена местност „Миджур", профил в Изпълнителна агенция по околна среда“. Посетено на 3 јуни 2015.
  2. Балабанов, Георги (2005). Това е България. София. стр. 51. ISBN 954-91672-1-6.
  3. Midžor

Надворешни врски[уреди | уреди извор]