Гунбјерн

Координати: 68°55′10.2″N 29°53′54.72″W / 68.919500° СГШ; 29.8985333° ЗГД / 68.919500; -29.8985333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гунбјерн
Gunnbjørn Fjeld
Највисока точка
Надм. вис.3.694 м
Истакнатост3.694 м
Координати68°55′10.2″N 29°53′54.72″W / 68.919500° СГШ; 29.8985333° ЗГД / 68.919500; -29.8985333
Географија
Гунбјерн на карта

Карта

МестоСермерсок, Гренланд
Матичен венецВоктинсонови Планини
Искачување
Прво освојување16 август 1935

Гунбјерн (дански: Gunnbjørn Fjeld) — највисока планина во Гренланд, територија на Кралството Данска северно од Северниот Поларник. Претставува нунатак, карпест изданок над ледничкиот мраз.

Географија[уреди | уреди извор]

Планината се наоѓа во венецот Воктинсонови Планини во источниот дел на островот. Има доста нунатаци и опфаќа уште неколку врвови со висина над 3.500 м.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Гунбјерн за првпат е освоен на 16 август 1935 г. од Огистен Курто, Џек Лонгленд, Ебе Мунк, Харолд Вејџер и Лоренс Вејџер. Наречен е во чест на Хунбјерн Улфсон, првиот Европеец кој го открил Гренланд.[2]

Врвот се издига над ненаселен крај на источното крајбрежје на Гренланд. Искачувањата се ретки поради оддалеченоста и непристапноста на тој крај. Почесто до него се доаѓа со вртолет или авион на скии, обично од Исланд.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gunnbjørn Fjeld“. Mapcarta. Посетено на 5 July 2016.
  2. Rasmus Ole Rasmussen: Gunnbjørn Fjeld. Den Store Danske.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]