Сур Мунамеги

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сур Мунамеги
Suur Munamägi
Поглед на Сур Мунамеги од североисток
Највисока точка
Надм. вис.318 м
Координати57°42′52″N 27°03′33″E / 57.71444° СГШ; 27.05917° ИГД / 57.71444; 27.05917Координати: 57°42′52″N 27°03′33″E / 57.71444° СГШ; 27.05917° ИГД / 57.71444; 27.05917
Географија
Сур Мунамеги на карта

Карта

МестоХанја, Виру, Естонија

Сур Мунамеги (естонски: Suur Munamägi, во прев. „Голема Јајчеста Планина“) — највисока точка во Естонија и сите Балтички држави. Висока е 318 м[1] и се наоѓа во селото Ханја на округот Виру. Лежи во југоисточниот агол на Естонија близу тромеѓата со Латвија и Русија. Околниот терен се одликува со благи ридови.

На врвот од ридот има набљудувачка кула.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Peakbagger.com“. Архивирано од изворникот на 9 септември 2013. Посетено на 2 јануари 2013. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]