Улавун

Координати: 5°03′00″S 151°20′00″E / 5.05000° ЈГШ; 151.33333° ИГД / -5.05000; 151.33333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Улавун
Улавун
Највисока точка
Надм. вис.2334 м
Истакнатост2334 м
Заведена какоUltra
Координати5°03′00″S 151°20′00″E / 5.05000° ЈГШ; 151.33333° ИГД / -5.05000; 151.33333
Географија
Улавун на карта

Карта

МестоЗападна Нова Британија, Папуа Нова Гвинеја
Геологија
Видстратовулкан
Вулкански лак/појасБизмарк (архипелаг)
Последен избув2013 до 2014

Улавунбазалтски и андезитски стратовулкан кој се наоѓа на островот Нова Британија, во Западна Нова Британија, Папуа Нова Гвинеја.

Вулканот се наоѓа на околу 130 километри југозападно од Рабаул. Улавун е највисоката планина во архипелагот Бизмарк со 2.344 метри и еден од најактивните вулкани во Папуа Нова Гвинеја. Првата снимена ерупција на Улавун била од Вилијам Дампир во 1700 година. Од XVIII век се регистрирани 22 ерупции. Неколку илјади луѓе живеат во близина на вулканот.

Во последните неколку години вулканот е речиси постојано активен, со чести мали експлозии.

Вулканите во Папуа Нова Гвинеја се едни од најплодните извори на сулфур диоксид во светот. Неодамнешните студии покажале дека вулканот ослободува околу 7кг/SO2, што е околу 2% од глобалната вкупна емисија на SO2 во атмосферата.

Вулканот е прогласен за Декаден вулкан, идентификувајќи се како достоен за одредена студија како дел од програмата на ООН за намалување на природните катастрофи, земајќи ја предвид неговата историја на експлозивни ерупции и близината до населените места.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Information from the Papua New Guinea Geological Survey Архивирано на 22 март 2005 г.
  • „Ulawun“. Глобална програма за вулканизмоит. Смитсонова установа. Посетено на 2010-03-15. (англиски)
  • "Mount Ulawun, Papua New Guinea" on Peakbagger