Галерас

Координати: 1°13′0″N 77°22′0″W / 1.21667° СГШ; 77.36667° ЗГД / 1.21667; -77.36667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Галерас
Галерас, декември 2005
Највисока точка
Надм. вис.4276 м [1]
Координати1°13′0″N 77°22′0″W / 1.21667° СГШ; 77.36667° ЗГД / 1.21667; -77.36667[1]
Географија
Галерас на карта

Карта

МестоНарињо, Колумбија
Матичен венецАнди
Геологија
ВидСложен вулкан
Вулкански лак/појасСеверна вулканска зона
Последен избувод 2012 до 2013

Галерас — активен вулкан сместен на територијата на Колумбија.

Како нов конус на внатрешноста на старата калдера, Галерас е активен вулкан над милион години. Големите ерупции и одроните се наталожиле и довеле до лавини од отпад, пирокластични текови и големи количества материјал што паѓал од воздухот. Активноста на овој вулкан, во близината на градот Пасто, е под постојан надзор.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Galeras“. Глобална програма за вулканизмоит. Смитсонова установа. Посетено на 2008-12-27. (англиски)