Рејнир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Планина Рејнир
Mount Rainier 7431.JPG
Поглед кон планината.
Највисока точка
Надм. вис.[1] NAVD88
Истакнатост 13,210 ст (4,026 м) [1]
Изолираност[1]
Заведена како
Координати 46°51′10.38″ СГШ 121°45′37.34″ ЗГД /  [2]
Географија
Матичен венец Каскадни Планини
Топокарта USGS Mount Rainier West
Геологија
Старост на карпата 500,000 years
Вид планина стратовулкан
Вулкански лак Каскадни Вулкани
Последен избув ноември до декември 1894[3]
Искачување
Прво освојување 1870

Планината Рејнир — највисоката планина на Каскадните Планини на Северозападниот дел на Пацификот, и највисока планина во американската држава Вашингтон. Рејнир претставува голем активен стратовулкан кој се наоѓа на 87 километри југоисточно од Сиетл, во Националниот парк Рејнир. Таа е најстарата топографски истакната планина во Континентален САД и Каскадните Вулкани, со височина од 4 392 метри.

Вулканот се смета за еден од најопасните во светот, и е прогласен за Декаден вулкан, идентификувајќи се како достоен за одредена студија како дел од програмата на ООН за намалување на природните катастрофи, земајќи ја во предвид неговата историја на експлозивни ерупции и близината до населените места. Поради големата количина на глацијален мраз, планината може да произведе големи лахари кои би можеле да ја загрозат целата долина на реката Пујалуп и претставува сериозна закана за јужните делови на метрополската област Сиетл од 3,7 милиони жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Mount Rainier, Washington“. Peakbagger.com. http://www.peakbagger.com/peak.aspx?pid=2296. посет. 1 јануари 2016 г.  (англиски)
  2. „Mount Rainier“. Информативен систем за географски називи, Геолошки топографски институт на САД. http://geonames.usgs.gov/pls/gnispublic/f?p=gnispq:3:::NO::P3_FID:1533614. посет. 15 октомври 2008 г.  (англиски)
  3. „Rainier“. Смитсонова установа. https://volcano.si.edu/world/volcano.cfm?vnum=1201-03-. посет. 27 август 2008 г.  (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]