Њирагонго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Њирагонго
Nyiragongo2004.jpg
Надм. вис. 3470 м 
Местоположба
Њирагонго се наоѓа во ДР Конго
Њирагонго
Демократска Република Конго
Венец венец Вирунга
Координати 1°31′ ЈГШ 29°15′ ИГД / 
Геологија
Тип Стратовулкан
Последна ерупција од 2002 до 2013

Њирагонго — еден од најактивните вулкани на светот, е познат по тоа што во кратерот на својот врв има езеро со лава, кое првпат го открил германскиот истражувач Адолф Фон Гоцен во 1894 год. На 10 јануари 1977 година, лавата се пробила низ ѕидовит на кратерот и истекла со брзина од 100 км на час кон градот Гома, усмртувајќи меѓу 50 и 100 луѓе. Езерото повторно почнало да се излева во 1982 година, а во јануари 2002 год., Гома повторно делумно беше поплавена со текови лава.

Поврзано[уреди]