Компас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мал џебен компас

Компас или магнетен компас или морнарски компас е навигациски инструмент за пронаоѓање на правецот споредено со земјиниот магнетен пол. Се состои од магнетизирана стрелка која се врти во според правецот на земјиното магнетно поле. Лицето на компасот обично ги покажува страните на светот — север, југ, исток и запад.

Компасот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Компасот се јавува како тема во бројни дела од областа на уметноста и популарната култура, како:  1. Мак Диздар, Горчин. Скопје, Македонска книга, стр. 73.
  2. Horhe Luis Borhes, Маštarije. Beograd: Paidea, 2006, стр. 85-94.
  3. „Објавена книга со драми на Сашо Огненовски“, Дневник, година XXI, број 6289, вторник, 14 февруари 2017, стр. 17.