Прејди на содржината

Мауна Кеја

Координати: 19°49′14″N 155°28′05″W / 19.820664075° СГШ; 155.468066397° ЗГД / 19.820664075; -155.468066397
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мауна Кеја
Mauna Kea
Мауна Кејаво декември 2007 г. со видливата сезонска снежна капа
Највисока точка
Надм. вис.4207,3 м [1]
Истакнатост4207,2 м [1]
Изолираност3947 км [2]
Координати19°49′14″N 155°28′05″W / 19.820664075° СГШ; 155.468066397° ЗГД / 19.820664075; -155.468066397[1]
Географија
Мауна Кеја
Mauna Kea на карта

Карта

МестоХаваи, САД
Матичен венецХавајски Острови
Геологија
Старост на карпатаНајстара датирана карпа: 237.000 ± 31.000 п.с.[3]
Приближно: ~1 милион[3]
ВидШтитест вулкан
Вулкан на жешката точка
Вулкански лак/појасХавајско-царска подморска верига
Последен избув2460 п.н.е. ± 100 години
Искачување
Прво освојувањесо писмен запис: Гудрич (1823)[4]
Најлесен патпатека Мауна Кеја
Прогласено:ноември 1972

Мауна Кеја (хавајски: Mauna Kea - „бела планина“) — неактивен штитест вулкан на островот Хаваи во американската сојузна држава Хаваи. Тој е највисок од петте вулкани кои се наоѓаат на островот Хаваи.

Неговата надморска висина изнесува 4.207 м, а од морското дно висока е 9100 м. Надморската висина на соседниот вулкан Мауна Лоа изнесува 4.169 м.

На хавајски јазик името на вулканот значи „Бела Планина“ заради тоа што врвот на вулканот е редовно прекриен со снег, иако постојат теории дека името на вулканот потекнува од „Мауна-о-Вакеја“ што би значело „Планина на божеството Вакеја“.

На врвот на планината е изградена опсерваторија, па заради поволните климатски и временски услови како и нејзината положба, се смета за едно од најдобрите места за посматрање на семирот.

Вулканот последен пат избил околу 2460 г.п.н.е. (± 100 години)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Mauna Kea“. NGS Station Datasheet. United States National Geodetic Survey.
  2. „Mauna Kea“. Summits of the World. peakbagger.com.
  3. 3,0 3,1 „Mauna Kea: Hawai'i's Tallest Volcano“. Hawaiian Volcano ObservatoryUnited States Geological Survey. May 22, 2002. Посетено на August 8, 2010.
  4. Hartt, Constance E; Neal, Marie C. (April 1940). „The Plant Ecology of Mauna Kea, Hawaii“. Ecology. Ecological Society of America. 21 (2): 237–266. doi:10.2307/1930491. JSTOR 1930491. (бара претплата)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]