Прејди на содржината

Бого (Сежана)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бого
Bogo
Бого is located in Slovenia
Бого
Бого
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′9.12″N 13°55′3.77″E / 45.7858667° СГШ; 13.9177139° ИГД / 45.7858667; 13.9177139
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна0,61 км2 (0,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000497100000497,1 м
Население (2020)
 • Вкупно9
 • Густина15/км2 (38/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6222

Бого (словенечки: Bogo) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.