Прејди на содржината

Брје кај Коприва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брје кај Коприва
Brje pri Koprivi
Поглед на Брје кај Коприва
Брје кај Коприва is located in Slovenia
Брје кај Коприва
Брје кај Коприва
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′36.32″N 13°50′30.81″E / 45.7767556° СГШ; 13.8418917° ИГД / 45.7767556; 13.8418917
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна1,62 км2 (0,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000281000000281 м
Население (2020)
 • Вкупно34
 • Густина21/км2 (54/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6221

Брје кај Коприва (словенечки: Brje pri Koprivi) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.