Брестовица кај Повир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брестовица кај Повир
Brestovica pri Povirju
Брестовица кај Повир is located in Slovenia
Брестовица кај Повир
Брестовица кај Повир
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°42′57.43″N 13°56′48.97″E / 45.7159528° СГШ; 13.9469361° ИГД / 45.7159528; 13.9469361
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна6,82 км2 (2,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000422199999422,2 м
Население (2020)
 • Вкупно45
 • Густина6,6/км2 (17/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6210

Брестовица кај Повир (словенечки: Brestovica pri Povirju) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.