Прејди на содржината

Томај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Томај
Tomaj
Поглед на Томај
Томај is located in Slovenia
Томај
Томај
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°45′21.06″N 13°51′24.19″E / 45.7558500° СГШ; 13.8567194° ИГД / 45.7558500; 13.8567194
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна5,93 км2 (2,29 ми2)
Надм. вис.&10000000000000362000000362 м
Население (2020)
 • Вкупно298
 • Густина50/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6221

Томај (словенечки: Tomaj) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.