Прејди на содржината

Врховље (Сежана)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врховље
Vrhovlje
Поглед на Врховље
Врховље is located in Slovenia
Врховље
Врховље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°43′39.43″N 13°49′25.08″E / 45.7276194° СГШ; 13.8236333° ИГД / 45.7276194; 13.8236333
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна2,34 км2 (0,90 ми2)
Надм. вис.&10000000000000376600000376,6 м
Население (2020)
 • Вкупно94
 • Густина40/км2 (100/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6221

Врховље (словенечки: Vrhovlje) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.