Прејди на содржината

Села (Сежана)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Села
Sela
Села is located in Slovenia
Села
Села
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′17.15″N 13°55′58″E / 45.7714306° СГШ; 13.93278° ИГД / 45.7714306; 13.93278
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна1,34 км2 (0,52 ми2)
Надм. вис.&10000000000000415300000415,3 м
Население (2020)
 • Вкупно48
 • Густина36/км2 (93/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6210

Села (словенечки: Sela) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.