Прејди на содржината

Шепуље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шепуље
Шепуље
Поглед на Шепуље
Шепуље is located in Slovenia
Шепуље
Шепуље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°45′2.39″N 13°52′8.53″E / 45.7506639° СГШ; 13.8690361° ИГД / 45.7506639; 13.8690361
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна2,16 км2 (83 ми2)
Надм. вис.&10000000000003561000000356,1 м
Население (2020)
 • Вкупно123
 • Густина0,57/км2 (1,5/ми2)
Час. појасUTC+1

Шепуље (словенечки: Šepulje) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.