Прејди на содржината

Раша (Сежана)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Раша
Raša
Раша is located in Slovenia
Раша
Раша
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′25.29″N 13°53′19.27″E / 45.7903583° СГШ; 13.8886861° ИГД / 45.7903583; 13.8886861
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна0,9 км2 (0,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000272000000272 м
Население (2020)
 • Вкупно1
 • Густина1,1/км2 (2,9/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6222

Раша (словенечки: Raša) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.