Прејди на содржината

Дол кај Вогље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дол кај Вогље
Dol pri Vogljah
Поглед на Дол кај Вогље
Дол кај Вогље is located in Slovenia
Дол кај Вогље
Дол кај Вогље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°43′39.38″N 13°48′48.54″E / 45.7276056° СГШ; 13.8134833° ИГД / 45.7276056; 13.8134833
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна0,68 км2 (0,26 ми2)
Надм. вис.&10000000000000316500000316,5 м
Население (2020)
 • Вкупно107
 • Густина160/км2 (410/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6221

Дол кај Вогље (словенечки: Dol pri Vogljah) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.