Прејди на содржината

Табор (Сежана)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Табор
Tabor
Табор is located in Slovenia
Табор
Табор
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′4.68″N 13°57′25.72″E / 45.7679667° СГШ; 13.9571444° ИГД / 45.7679667; 13.9571444
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна0,68 км2 (0,26 ми2)
Надм. вис.&10000000000000595700000595,7 м
Население (2020)
 • Вкупно10
 • Густина15/км2 (38/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6210

Табор (словенечки: Tabor) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.