Прејди на содржината

Крајна Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крајна Вас
Krajna vas
Поглед на Крајна Вас
Крајна Вас is located in Slovenia
Крајна Вас
Крајна Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′8.98″N 13°48′12.05″E / 45.7691611° СГШ; 13.8033472° ИГД / 45.7691611; 13.8033472
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна3,47 км2 (1,34 ми2)
Надм. вис.&10000000000000269800000269,8 м
Население (2020)
 • Вкупно118
 • Густина34/км2 (88/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6221

Крајна Вас (словенечки: Krajna vas) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.