Прејди на содржината

Поникве (Сежана)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поникве
Ponikve
Поглед на Поникве
Поникве is located in Slovenia
Поникве
Поникве
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′16.94″N 13°51′48.22″E / 45.7880389° СГШ; 13.8633944° ИГД / 45.7880389; 13.8633944
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна4,57 км2 (1,76 ми2)
Надм. вис.&10000000000000351199999351,2 м
Население (2020)
 • Вкупно134
 • Густина29/км2 (76/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6210

Поникве (словенечки: Ponikve) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.