Дане кај Сежана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дане кај Сежана
Dane pri Sežani
Дане кај Сежана is located in Slovenia
Дане кај Сежана
Дане кај Сежана
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°42′58.55″N 13°53′5.13″E / 45.7162639° СГШ; 13.8847583° ИГД / 45.7162639; 13.8847583
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна6,87 км2 (2,65 ми2)
Надм. вис.&10000000000000345600000345,6 м
Население (2020)
 • Вкупно411
 • Густина60/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6210

Дане кај Сежана (словенечки: Dane pri Sežani) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.