Орлек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орлек
Орлек
Орлек is located in Slovenia
Орлек
Орлек
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°41′25.06″N 13°50′34.45″E / 45.6902944° СГШ; 13.8429028° ИГД / 45.6902944; 13.8429028
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна3,49 км2 (1,35 ми2)
Надм. вис.&10000000000000346000000346 м
Население (2020)
 • Вкупно184
 • Густина53/км2 (140/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6210

Орлек (словенечки: Orlek) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.