Село (Сежана)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Село
Selo
Поглед на Село
Село is located in Slovenia
Село
Село
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′54.37″N 13°53′45.09″E / 45.7984361° СГШ; 13.8958583° ИГД / 45.7984361; 13.8958583
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна1,64 км2 (0,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000528200000528,2 м
Население (2020)
 • Вкупно11
 • Густина6,7/км2 (17/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6222

Село (словенечки: Selo) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.