Крањска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крањска
Kranjska
Историско-географска област
Зградата на покраинското собрание на Крањска во Љубљана, исто така седиште на Регионалниот комитет и гувернерот на Војводството Крањска, денес седиште на Универзитетот во Љубљана
Зградата на покраинското собрание на Крањска во Љубљана, исто така седиште на Регионалниот комитет и гувернерот на Војводството Крањска, денес седиште на Универзитетот во Љубљана
Знаме на КрањскаГрб на Крањска
Мапа на Крањска од 1791 година
Мапа на Крањска од 1791 година
ДржаваСловенија
Надм. вис.&10000000000000400000000400 м
Tрадиционални региони во Словенија.

Крањска (словенечки: Kranjska; германски: Krain; италијански: Carniola; унгарски: Krajna) — историски регион кој опфаќа делови од денешна Словенија. Иако како целина повеќе не постои, Словенците кои живеат во поранешните граници на регионот сè уште имаат тенденција да се идентификуваат со неговите традиционални делови Горна Крањска (Горењска), Долна Крањска (Долењска) и во помал степен со Внатрешна Крањска (Нотрањска). Во 1991 година, 47% од населението на Словенија живеело во границите на поранешното Војводство Крањска.