Џамија (Крани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија (Крани)
Викиекспедиција Преспа 214.jpg
Поглед на селската џамија заедно со Кранска Река
Основни податоци
Место Крани, Македонија
Припадност ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршен 2002
Особености
Куполи 1
Минариња 1

Џамија (Крани) — главна и единствена џамија во селото Крани, во Општина Ресен, Македонија.[1]

Џамијата се наоѓа во источниот дел на селото, на синорот со атарот на селото Арвати.[2]

Нема податок ниту друго сознание за годината на нејзината изградба, но се претпоставува дека била подигната кон крајот на XIX век. Во 2002 година, на местото на оваа џамија, била подигната нова. Во нејзиниот круг се наоѓаат стари муслимански гробишта.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред. Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. 2,0 2,1 Јовановски, Владо (2005) (на македонски). Населбите во Преспа. Скопје: Ѓурѓа. стр. 159. ISBN 9789989920554. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f8/%D0%9D%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%B2%D0%BE_%D0%9F%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BF%D0%B0.pdf. посет. 20 декември 2016 г.