Џамија (Крани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија (Крани)
Викиекспедиција Преспа 214.jpg
Поглед на селската џамија заедно со Кранска Река
Основни податоци
МестоКрани, Македонија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен2002
Особености
Куполи1
Минариња1

Џамија (Крани) — главна и единствена џамија во селото Крани, во Општина Ресен, Македонија.[1]

Џамијата се наоѓа во источниот дел на селото, на синорот со атарот на селото Арвати.[2]

Нема податок ниту друго сознание за годината на нејзината изградба, но се претпоставува дека била подигната кон крајот на XIX век. Во 2002 година, на местото на оваа џамија, била подигната нова. Во нејзиниот круг се наоѓаат стари муслимански гробишта.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 159. ISBN 9789989920554. Посетено на 20 декември 2016.


Координати: 40°56′29″N 21°06′39″E / 40.94139° СГШ; 21.11083° ИГД / 40.94139; 21.11083