Езерани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Езерани
Езерани is located in Македонија
Езерани
Местоположба на Езерани во Македонија
Координати 41°01′26″N 21°01′20″E / 41.02389° СГШ; 21.02222° ИГД / 41.02389; 21.02222Координати: 41°01′26″N 21°01′20″E / 41.02389° СГШ; 21.02222° ИГД / 41.02389; 21.02222
Регион Горна Преспа
Општина Општина Ресен
Население 203 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 844 м
Езерани на општинската карта
Езерани во Општина Ресен.svg

Атарот на Езерани во рамките на општината

Езерани е село во Општина Ресен, во околината на градот Ресен.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Езерани се наоѓа на североисточното крајбрежје на Преспанското Езеро. На исток се наоѓа селото Подмочани, на север селото Царев Двор, додека пак на запад селото Перово. Езерани има поволна местоположба за одгледување на овошни насади.

Историja[уреди | уреди извор]

Езерани е село кое неколку пати ја променило својата локација. Најпрво било на локацијата куќиште, од каде што се преселило поради надоаѓањето на Преспанското Езеро. Второто преместување било на локацијата г‘рмада, додека пак со третото преместување се преселило на местото каде што се наоѓа и ден денес.

Во XIX век селото е дел од нахијата Горна Преспа на Битолската каза во Отоманската Империја.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Езерани живееле 240 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Езерани имало 280 Македонци, егзархисти.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото имало 51 домакинства и 203 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 240[1] 280[2] 318 338 345 272 318 257 217 203

Родови[уреди | уреди извор]

Езерани е македонско село.

Родови во селото се: Андреевци, Буровци, Ѓоргијовци, Кузмановци, Маневци, Мановци, Петревци, Радевци, Стојановци, Стефановци, Ќосевци, Чингаровци, Џеповци, Шаговци и Шушевци.[5]


Според истражувањата на Бранислав Русиќ во 1949 година, родови во селото се:

  • Староседелци и доселеници со непознато потекло: Ќосевци (6 к.), Радевци (11 к.), Маневци (6 к.), Џеповци (7 к.), Ѓоргијовци (6 к.) и Шушевци (1 к.).
  • Доселеници со познато потекло: Мановци (12 к.), Буровци (3 к.) и Шеќеровци (1 к.) доселени се од селото Долна Бела Црква; Чингаровци (5 к.) доселени се од некое село во охридско.[6]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Во близина на Езерани се наоѓа резерватот за птици „Јасен“ каде што се одгледуваат ретки видови на птици, како и пречистителна станица (колектор) за водите на Преспанското Езеро. Пред околу петнаесеттина години постоел рибник кој денес не е во употреба.

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

На 2 август традиционално се одбележува празникот посветен на св.Илија кој е заштитник на Езерани.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Секоја година во Езерани се одбележува празникот Василица со палење на василичарските огнови, а се одбележува и празникот Иванден.

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Емиграцијата во Езерани е голема, а најголемиот број од луѓето се иселувале во Австралија, како и во Америка.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 241.
  2. 2,0 2,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 168-169.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  5. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа. Скопје: Ѓурѓа. 
  6. . Архив МАНУ Фонд „Бранислав Русиќ“, к-2, АЕ 87/.