Илино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илино
Илино is located in Македонија
Илино
Местоположба на Илино во Македонија
Илино на интерактивна карта

Координати 41°09′00″N 20°57′32″E / 41.15000° СГШ; 20.95889° ИГД / 41.15000; 20.95889Координати: 41°09′00″N 20°57′32″E / 41.15000° СГШ; 20.95889° ИГД / 41.15000; 20.95889
Општина Ресен
Население 0[1] жит.
(поп. 2021)[2]

Шифра на КО
Илино на општинската карта
Илино во Општина Ресен.svg

Атарот на Илино во рамките на општината
Commons-logo.svg Илино на Ризницата


Илино — раселено село во Општина Ресен, во областа Преспа, во околината на градот Ресен.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во Општина Ресен, во областа Преспа чиј атар се допира со подрачјето на Општина Охрид.

Демографија[уреди | уреди извор]

Селото е целосно раселено и според пописот од 2002 година, селото нема жители.[1]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1636 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на селски дом на селото Горно Крушје.[3]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 73 гласачи.[4]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Селото е целосно иселено. Голем број од населението мигрирало во Аргентина (преку 10 семејства). Населението во помал број се иселувало уште и во Србија, САД, Бугарија, Ресен, Скопје.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  3. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  4. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
  5. . Русиќ, Бранислав. Преспанска област. Архивски Фонд на МАНУ. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]