Анче (Крани)

Координати: 40°56′21″N 21°06′30″E / 40.93917° СГШ; 21.10833° ИГД / 40.93917; 21.10833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Анче

Карта

Местоположба 40°56′21″N 21°06′30″E / 40.93917° СГШ; 21.10833° ИГД / 40.93917; 21.10833
Основни податоци
Место Крани
Општина Ресен
Тип

 населба


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Анчеархеолошко наоѓалиште во преспанското село Крани. Претставува рибарска населба од хеленистичко време. Се наоѓа на околу 500 м северно од автокампот на летувалиштето Крани,каде со опаѓањето на нивото на Преспанското Езеро, во 1989 година, на површина од околу 300 × 100 м се појавиле повеќе пунктови со остaтoци од објекти. Откриени се 25 простории градени од кршен камен во сувоѕидица, со дебелина од 70 см и зачуван само еден дел од ѕидот. Со заштитните археолошки ископувања се истражени два хоризонта на живеење, од кои едниот е жолт песок - нанос, а вториот слој е песок и глина, сива боја, во кој има фрагменти од керамички садови. Дебелината на овој слој изнесува 10–20 см. Поради појавата на вода не е можно понатаму да се следи. Другата група градби ја сочинуваат 12 кружни јами изградени од големи камени блокови, сувоѕидица. При ископувањето на овие јами не се нашло на културен слој. Наодите се чуваат во Музејската збирка во Ресен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069