Арапски Гробишта (Подмочани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арапски Гробишта
археолошко наоѓалиште

Карта

Местоположба 41°1′28″N 21°3′2″E / 41.02444° СГШ; 21.05056° ИГД / 41.02444; 21.05056Координати: 41°1′28″N 21°3′2″E / 41.02444° СГШ; 21.05056° ИГД / 41.02444; 21.05056
Основни податоци
Место Подмочани
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Арапски Гробиштаархеолошко наоѓалиште во преспанското село Подмочани. Претставува населба и топилница од доцноантичко време. Се наоѓа во подножјето на Баба Планина, на 2 км североисточно од селото, каде на простор од неколку декари се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, градежен материјал и згура од топена железна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069