Прејди на содржината

Гробишта (Козјак)

Координати: 41°03′30″N 21°02′32″E / 41.05833° СГШ; 21.04222° ИГД / 41.05833; 21.04222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта

Карта

Местоположба 41°03′30″N 21°02′32″E / 41.05833° СГШ; 21.04222° ИГД / 41.05833; 21.04222
Основни податоци
Место Козјак
Општина Ресен
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Гробишта — археолошко наоѓалиште во преспанското село Козјак. Претставува некропола од среден век. Се наоѓа покрај селската река, каде се гледаат остатоци од гробни конструкции градени од камени плочи, со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069