Метилец (Наколец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Метилец
археолошко наоѓалиште
Метилец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Метилец
Метилец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°53′35″N 21°06′25″E / 40.89306° СГШ; 21.10694° ИГД / 40.89306; 21.10694Координати: 40°53′35″N 21°06′25″E / 40.89306° СГШ; 21.10694° ИГД / 40.89306; 21.10694
Основни податоци
Име Метилец
Место Наколец
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Метилец е археолошки локалитет во преспанското село Наколец. Локалитетот претставува утврдена населба од хеленистичко време. Се наоѓа покрај брегот на Преспанското Езеро, помеѓу селата Наколец и Штрбово, каде на простор од околу 33 x 100 m се забележуваат остатоци од темели на градби градени од монолитни камења и фрагменти од керамички садови. Наодите се слични на остатоците од објектите откриени во 1989 година со повлекувањето на езерската вода, и тоа на повеќе места на преспанското крајбрежје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069