Св. Атанасиј (Курбиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Св. Атанасиј
Св. Атанасиј is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Атанасиј
Св. Атанасиј
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°59′07″N 21°04′06″E / 40.98528° СГШ; 21.06833° ИГД / 40.98528; 21.06833Координати: 40°59′07″N 21°04′06″E / 40.98528° СГШ; 21.06833° ИГД / 40.98528; 21.06833
Основни податоци
Име Св. Атанасиј
Место Курбиново
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Атанасиј е археолошки локалитет во преспанското село Курбиново. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа на 1 km источно од селото, каде од десната страна на патот има остатоци од средновековна црква со димензии од 7,60 x 5 m. Дебелината на ѕидовите, градени од кршен камен и варов малтер, изнесува 0,80 m.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069