Св. Атанас (Јанковец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Атанас
археолошко наоѓалиште
Св. Атанас is located in Македонија
Св. Атанас
Местоположба на Св. Атанас во Македонија
Местоположба 41°06′30″N 21°00′40″E / 41.10833° N; 21.01111° E / 41.10833; 21.01111Координати: 41°06′30″N 21°00′40″E / 41.10833° N; 21.01111° E / 41.10833; 21.01111
Основни податоци
Име Св. Атанас
Место Јанковец
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Атанасархеолошко наоѓалиште во преспанското село Јанковец. Претставува некропола од средниот век. Се наоѓа во непосредната близина на селото, на југоисточната страна, каде се гледаат остатоци од гробови покриени со камени плочи од кои некои се долги и до 3 метри.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069