Крш Полена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Крш Полена
Крш Полена is located in Археолошки локалитет во Македонија
Крш Полена
Крш Полена
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°57′32″N 21°04′53″E / 40.95889° СГШ; 21.08139° ИГД / 40.95889; 21.08139Координати: 40°57′32″N 21°04′53″E / 40.95889° СГШ; 21.08139° ИГД / 40.95889; 21.08139
Основни податоци
Име Крш Полена
Место Сливница
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (вила рустика).svg вила рустика

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Крш Полена е археолошки локалитет во преспанското село Сливница. Локалитетот претставува вила рустика од римско време. Се наоѓа на 1,5 km западно од селото и на 500 m од бреггот на Преспанското Езеро, каде во ниви на локален жител биле откриени темели од објект со повеќе простории и хипокауст.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069