Певчиња (Стење)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Певчиња

Карта

Местоположба 40°56′1″N 20°55′0″E / 40.93361° СГШ; 20.91667° ИГД / 40.93361; 20.91667Координати: 40°56′1″N 20°55′0″E / 40.93361° СГШ; 20.91667° ИГД / 40.93361; 20.91667
Основни податоци
Место Стење
Општина Ресен
Тип

 населба  некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Певчиња познато и како Градиште или Варнициархеолошко наоѓалиште во преспанското село Стење. Претставува населба и некропола од римско време. Се наоѓа на брегот на Преспанското Езеро, на околу 500 м југоисточно од селото, каде со експлоатацијата на песок од страна на градежните претпријатија биле откривани темели од објекти и гробови од големи камени плочи. Исти објекти се појавуваат и повнатре во езерото при опаѓањето на нивото на водата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069