Трансформатор (Лавци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трансформатор
археолошко наоѓалиште
Трансформатор is located in Археолошки локалитет во Македонија
Трансформатор
Трансформатор
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°02′43″N 20°57′16″E / 41.04528° СГШ; 20.95444° ИГД / 41.04528; 20.95444Координати: 41°02′43″N 20°57′16″E / 41.04528° СГШ; 20.95444° ИГД / 41.04528; 20.95444
Основни податоци
Име Трансформатор
Место Лавци, Преспанско
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Трансформатор е археолошки локалитет во преспанското село Лавци. Локалитетот претставува населба од средниот век. Се наоѓа во самото село кога во 1973 година, при изградбата на селскиот трансформатор, што се наоѓа на западниот крај на селото биле откриени ѕидови од објекти градени од камен и кал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069