Кале (Петрино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Кале
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°06′13″N 20°56′47″E / 41.10361° СГШ; 20.94639° ИГД / 41.10361; 20.94639Координати: 41°06′13″N 20°56′47″E / 41.10361° СГШ; 20.94639° ИГД / 41.10361; 20.94639
Основни податоци
Име Кале
Место Петрино
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале е археолошки локалитет во преспанското село Петрино. Локалитетот претставува утврдена населба од римско време и среден век. Се наоѓа на околу 8-9 km западно од селото, високо во Петринска Планина на една височинка со зарамнето плато, со површина од 150 x 40 m, на која се гледаат остатоци од одбранбен ѕид, широк 1 m, ѕидан од кршен камен и варов малтер. На површината, освен градежен материјал, има и фрагменти од керамички садови. Со оглед на близината на патот Виа Егнација, Томо Томоски претпоставува дека Кале би можела да биде патната станица Брикида.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069