Грмада (Езерани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грмада
археолошко наоѓалиште
Грмада is located in Археолошки локалитет во Македонија
Грмада
Грмада
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°01′26″N 21°01′20″E / 41.02389° СГШ; 21.02222° ИГД / 41.02389; 21.02222Координати: 41°01′26″N 21°01′20″E / 41.02389° СГШ; 21.02222° ИГД / 41.02389; 21.02222
Основни податоци
Име Грмада
Место Езерани
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период хеленистичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Грмада е археолошки локалитет во преспанското село Езерани. Локалитетот претставува населба од хеленистичкото време и црква од средниот век.. Се наоѓа на 2 km јужно од селото, покрај брегот на Преспанско Езеро, каде на простор од 100 x 250 m по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови. Се гледаат остатоци од објекти градени од монолитни блокови, сувоѕидица, како и остатоци од сакрален објект - црква. Наодите се чуваат во Музејската збирка во Ресен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069