Али Коч (Рајца)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Али Коч
археолошко наоѓалиште
Али Коч is located in Археолошки локалитет во Македонија
Али Коч
Али Коч
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°00′7.92″N 21°03′42.18″E / 41.0022000° СГШ; 21.0617167° ИГД / 41.0022000; 21.0617167Координати: 41°00′7.92″N 21°03′42.18″E / 41.0022000° СГШ; 21.0617167° ИГД / 41.0022000; 21.0617167
Основни податоци
Име Али Коч
Место Рајца
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Али Коч или Скочино е археолошки локалитет во преспанското село Рајца. Локалитетот претставува населба и некропола од римско време. Се наоѓа на околу 500 метри западно од селото во правецот на Преспанското Езеро во ниви на локални жители, каде со земјоделските работи биле откривани остатоци од темели на објекти и гробови со конструкции од тегули и имбрекси - тип „на две води“. Денес на површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Мкедонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069