Грнчарско Селиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грнчарско Селиште
археолошко наоѓалиште
Грнчарско Селиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Грнчарско Селиште
Грнчарско Селиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°1′28″N 21°3′2″E / 41.02444° СГШ; 21.05056° ИГД / 41.02444; 21.05056Координати: 41°1′28″N 21°3′2″E / 41.02444° СГШ; 21.05056° ИГД / 41.02444; 21.05056
Основни податоци
Име Грнчарско Селиште
Место Подмочани
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Грнчарско Селиште е археолошки локалитет во преспанското село Подмочани. Локалитетот претставува црква од среден век. Се наоѓа на 2 km западно од селото, а исто толку и од селото Грнчари, каде според кажувањето на мештаните, на едниот крај од ливадите, обраснат со капини, имало остатоци од темели на мала црквичка.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069